Na blogu
Jak pozbyć się roztoczy z łóżka

pościel bez roztoczyRoztocza kurzu domowego to problem, który dosłownie spędza sen z powiek. Ich obecność w naszych łóżkach sprawia, iż gorzej śpimy, częściej budzimy się z powodu kaszlu czy duszności, przez co tracimy chęć do porannych czynności. Roztocza da się jednak pokonać! Sprawdź nasze porady, aby pozbyć się ich ze swojej sypialni raz na zawsze.

Jak prać pościel?

pranie pościeliCzy wiesz, że regularnie prana pościel jest wolna od bakterii i roztoczy kurzu domowego, które mogą powodować alergię i obniżać jakość snu? Jak często jednak powinno się prać pościel, aby faktycznie cieszyć się zdrowym, spokojnym snem? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście.

Zalety pościeli zimowej

pościel na zimęChociaż w ostatnich latach zima nie zawsze kojarzy nam się z tygodniami przenikliwych mrozów, to jednak chłodniejsze miesiące skłaniają nas często do zmiany pościeli. Zastanawiacie się, jaka jest najlepsza pościel na zimę? Jakie parametry powinna posiadać? Zapraszamy do lektury

Jak pozbyć się roztoczy z łóżka
Jak pozbyć się roztoczy z łóżka

Roztocza kurzu domowego to problem, który dosłownie spędza sen z powiek. Ich obecność w naszych łóżkach sprawia, iż gorzej śpimy, częściej budzimy się z powodu kaszlu czy duszności, przez co tracimy chęć do porannych czynności. Roztocza da się jednak pokonać! Sprawdź nasze porady, aby pozbyć się ich ze swojej sypialni raz na zawsze.

Czym są roztocza i jakie dolegliwości powodują?

Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne pajęczaki - są niewidoczne gołym okiem, a ich rozmiar dochodzi do 0,3 mm. Same w sobie nie są groźne, chociaż w łóżku możemy ich mieć nawet 100 tysięcy! Alergizujące i negatywnie oddziałujące na zdrowia człowieka są ich odchody powstające z “pożywienia”, które zostawiamy roztoczom codziennie. Jest nim najczęściej nasz martwy naskórek, ale również włosy, resztki jedzenia i tym podobne. Do tego w naszych sypialniach panują idealne warunki do rozwoju roztoczy - wystarczy temperatura 25 stopni i wyższa oraz wilgotność powietrza w okolicach 60%, abyśmy wyraźnie odczuwali ich działania. gdzie znajdziemy roztocza? Najczęściej w zakamarkach łóżka, załamaniach, czy pod materacem, gdzie panują doskonałe warunki do rozwoju. Wspomniane odchody roztoczy mogą powodować kaszel, katar, nocne duszności, zapalenie spojówek, AZS i zaczerwienienie skóry, a nawet ataki astmy. Jak więc z nimi walczyć? Jest kilka skutecznych sposobów.

Pielęgnacja pościeli

Nie każdy rodzaj pościeli możesz prać w wysokiej temperaturze, ale jeśli nie ma przeciwwskazań, to warto. Dlaczego? Roztocza giną, gdy w ich środowisku temperatura przekracza właśnie 60 stopni. Poszwy, które znajdziesz w naszym sklepie, w zdecydowanej większości są przystosowane do prania w niekorzystnych dla roztoczy temperaturach. To jednak nie jedyna metoda. Są również wrażliwe na niską temperaturę. dlatego dobrym sposobem na roztocza jest wietrzenie pościeli w zimie, gdy panuje mróz. Poniżej 0 stopni roztocza także giną, stąd nawet kilka minut na zewnątrz podczas chłodnych miesięcy wystarczy, aby je wyeliminować.

Wybierz odpowiednią pościel

Jakość pościeli ma ogromne znaczenie, jeśli chcemy zapobiegać rozwojowi roztoczy kurzu domowego. Jedną z najlepszych propozycji pod tym względem są kołdry i poduszki z wypełnieniem Allerban, które znajdziemy w produktach Hollofil. Allerban zapobiega rozwojowi nie tylko roztoczy, ale również bakterii i grzybów. Są to produkty bezpieczne i polecane alergikom, ponieważ redukują objawy takie jak kaszel, kichanie i inne. Co ważne, włókna te pomagają nawet po wielokrotnym praniu. Alternatywą może być jeszcze wypełnienie z włókien bambusa - szczególnie w kołdrach i poduszkach Bamboo. Materiał ten nie tylko zapewnia przewiewność, ale i jego wierzchnia warstwa zapobiega osadzaniu się kurzu i uniemożliwia roztoczom zagnieżdżanie się, co jest szczególnie ważne w przypadku poduszek dla alergików. Właściwości antyalergiczne posiadają również kołdry i poduszki z wypełnieniem z włókna kukurydzy Coorn Line oraz produkty z linii Aero, które dzięki lateksowemu wypełnieniu i bawełnianemu wierzchowi też skutecznie chronią przed grzybami, bakteriami i roztoczami kurzu domowego.

Łóżko to nie wszystko!

Poza utrzymaniem w czystości łóżka oraz jego akcesoriów, nie zapominaj o tym, iż roztocza mogą żyć w całej sypialni. Jeśli tylko możesz, zrezygnuj z dywanów na rzecz paneli lub kafelek, ponieważ jest to doskonałe siedlisko dla roztoczy. Warto również pamiętać o regularnych odkurzaniu innych mebli sypialnianych, aby uniemożliwić roztoczom ekspansję. Czy to wystarczy? Dla pewności nie zapominaj o czyszczeniu zasłon, które również mogą być źródłem kurzu i roztoczy. Aby skuteczniej je eliminować ze swojej sypialni, wietrz ją regularnie i zadbaj o to, aby była doświetlona - roztocza nie znoszą słońca i w ten sposób możesz się ich pozbyć. Chociaż kochamy nasze domowe zwierzęta, to warto trzymać je z daleka od naszego łóżka - sierść pupili jest doskonałą pożywką dla roztoczy. Dobrym pomysłem jest kontrola wilgotności powietrza - im większa, tym niestety roztocza chętniej się panoszą. A wystarczy kilka zmian w wieczornej rutynie i dobra pościel, aby kłopot z katarem i innymi dolegliwościami wywoływanymi przez roztocza zniknął.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl