Kategorie blog
Jaką kołdrę wybrać na zimę?
Jaką kołdrę wybrać na zimę?

Jesienne chłody dają się we znaki, pierwsze przymrozki i zimne noce za pasem. To najwyższy czas, by zastanowić się nad zakupem kołdry na zimę, która ogrzeje nas nawet w najchłodniejszą noc i zapewni komfortowy sen. Oto praktyczny poradnik, który pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. Podpowiadamy na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu kołdry zimowej.

 

Kołdra zimowa czy całoroczna?

 

Przeglądając Internet w poszukiwaniu kołdry idealnej na zimę, na pewno natknąłeś się na ofertę kołder zimowych i całorocznych . Zastanawiasz się jaką kołdrę wybrać? Wszystko zależy od tego czy jesteś zmarzluchem, a także w jakiej temperaturze komfortowo zasypiasz. Kupując kołdrę, sprawdź gramaturę wypełnienia.

Kołdry zimowe są grubsze, posiadają wyższą gramaturę. Kołdry całoroczne są nieco lżejsze, posiadają mniej wypełnienia, są bardziej uniwersalne, aczkolwiek prawdziwy zmarzluch może odczuwać dyskomfort w zimną noc, a latem skarżyć się, że jest mu zbyt gorąco. Ciekawym rozwiązaniem są kołdry 4 Pory Roku – zestaw składa się z dwóch kołder (zwykle wiosenno-jesiennej oraz lekkiej kołdry letniej) połączonych ze sobą metalowym zatrzaskiem. Rozwiązanie pozwala dostosowywać grubość kołdry do potrzeb użytkowników oraz aury za oknem.

 Kołdry 4 Pory Roku – zestawy składają się z kołdry letniej + kołdry wiosenno-jesiennej

  1. Kołdra 4 Pory Roku Sensidream – wypełnienie antyalergiczne, optymalna mikrowentylacja;
  2. Kołdra 4 Pory Roku antyalergiczna Wellness wypełnienie antyalergiczne typu hollow (HCS), doskonała mikrowentylacja, efektywna regeneracja podczas snu;
  3. Kołdra 4 Pory Roku antystresowa Calma – wypełnienie antyalergiczne, zawiera włókna węglowe, które dzięki efektowi jonizacji niwelują stres oraz poprawiają jakość snu;
  4. Kołdra 4 Pory Roku bawełniana Primavera – wypełnienie antyalergiczne typu hollow (HCS) zapewnia doskonałą sprężystość, pokrycie wykonane z jedwabiście miękkiej, francuskiej bawełny zapobiega przenikaniu wypełnienie na zewnątrz;
  5. Kołdra antyalergiczna 4 Pory Roku Hollofil Allerban - wypełnienie antyalergiczne zawiera Hollofil Allerban® – środek przeciwdziałający rozwojowi roztoczy, grzybów i bakterii, pokrycie wykonane z jedwabiście miękkiej, francuskiej bawełny

Kołdry zimowe dla prawdziwych zmarzluchów:

Kołdry zimowe z wypełnieniem antyalergicznym:

Kołdry zimowe z serii Duo składają się z dwóch odrębnych przepikowanych tkaniną warstw wypełnienia, obszytych jedną lamówką. Utworzona w ten sposób wewnątrz komora powietrzna, stanowi dodatkową warstwę termoizolacyjną zapobiegającą utracie ciepła.

 

Kołdry zimowe z wypełnieniem naturalnym:

  • Kołdra puchowa zimowa Eleganza – wypełnienie stanowi biały puch gęsi 90% oraz delikatne piórka puchowe 10%. Lekka, ale charakteryzująca się wysoką ciepłotą. Kasetowa konstrukcja zapobiega zbijaniu się pierza, zapewniając jednakowe ogrzanie całej powierzchni ciała. Warto dobrać do niej poduszkę z pierza.
  • Kołdra puchowa zimowa Classic - wypełnienie to puch gęsi 85%, półbiały oraz piórka puchowe 15%. Kołdra jest lekka, ale charakteryzuje się wysoką ciepłotą.
  • Kołdra zimowa półpuch Basic - wypełnienie kołdry stanowi półpuch: 20% puch, 80% pierze.

Wypełnienie naturalne czy syntetyczne?

 

Bardzo ważną kwestią podczas zakupu kołdry jest wybór wypełnienia. Producenci kołder oferują kołdry z wypełnieniem naturalnym oraz syntetycznym antyalergicznym. Wybór rodzaju wypełnienia zależy od preferencji użytkownika.

Wypełnienie syntetyczne antyalergiczne typu Hollow w postaci włókien rurkowych, spiralnych, silikonowych odznacza się wysoką sprężystością, co sprawia, że kołdra w procesie użytkowania nie traci na objętości. W niektórych modelach pościeli występuje dodatek włókien węglowych, które wywołują zjawisko jonizacji – redukujące stres i kojąco wpływające na organizm. Z kolei włókna Hollofil Allerban zawierają aktywne składniki przeciwdziałające rozwojowi roztoczy, grzybów i bakterii. Nowoczesne wypełnienie syntetyczne zapewniają doskonałe warunki cieplne. Wypełnienie syntetyczne gwarantuje łatwość prania, pozwala zachować higieniczności pościeli. Dokonując zakupu warto sprawdzić czy pościel została wykonana z wysokiej jakości produktów, nie wywołujących podrażnień i alergii – co poświadcza certyfikat OEKO TEX STANDARD 100.

Wypełnienie naturalne z puchu bądź pierza gęsiego zapewnia niezawodną ochronę przed zimnem. Wysokiej jakości puch zapewnia sprężystość kołdry na długie lata. Kołdry puchowe są lekkie i wyjątkowo ciepłe. Zaleca się chemiczne czyszczenie kołder wykonanych z pierza bądź puchu, choć producenci często dopuszczają pranie produktu w pralce. Profesjonalne czyszczenie pozwala zachować pierwotną objętość i właściwości cieplne.

 

Wybierz właściwy rozmiar kołdry

 

Komfortowy sen zapewni kołdra we właściwym rozmiarze. Dla jeden osoby idealnie sprawdzi się kołdra w rozmiarze 140x200 cm. Optymalny rozmiar kołdry dla dwóch osób to 180x200 cm bądź 200x220 cm. Wybór dwóch mniejszych kołder to dobre rozwiązanie dla par, w których tylko jedna osoba jest zmarzluchem – pozwoli to dobrać kołdrę o parametrach idealnie spełniających oczekiwania każdego z partnerów.

 

Ciepło i przytulnie czyli wybór poszewek

 

Wybór odpowiedniej kołdry na zimę to jedno, warto zastanowić się także nad zmianą pościeli, która ogrzeje nas nawet a najchłodniejsze noce. Komplet pościeli flanelowej wykonanej z miękkiego, ciepłego i delikatnego materiału zapewni poczucie komfortu w jesienne i zimowe noce.

Sprawdź naszą ofertę wyjątkowo ciepłych i delikatnych pościeli flanelowych w nowoczesnych wzorach i kolorach → pościel flanelowa

 

Pamiętaj o regularnym praniu i wymianie kołder oraz poduszek

 

Długo nieprane i niewymieniane kołdry oraz poduszki to prawdziwa pożywka dla roztoczy i kurzu domowego. Dla naszego zdrowia niezwykle istotne jest regularne pranie i wymiana pościeli. 

Jak często należy wymieniać pościel? Poduszki syntetyczne średnio co 2 lata, kołdry optymalnie raz na 4 lata. Wszystko zależy od tego czy w ciągu roku korzystamy z kołder całorocznych, czy wymieniamy je w sezonie letnim i zimowym. Jeśli korzystamy z kołder całorocznych, warto wymienić ją minimum co 2-3 lata.

Równie ważne jest właściwe przechowywanie kołdry. Dobrze sprawdzą się zamykane pokrowce dopasowane do rozmiaru pościeli, które stanowią barierę dla kurzu, roztoczy oraz innych zabrudzeń. Do pokrowca warto włożyć pochłaniacz wilgoci, który absorbować będzie jej nadmiar, chroniąc pościel przed pleśnią.

Chcesz pozbyć się szkodliwych alergenów i przedłużyć żywotność kołder i poduszek? Pamiętaj o regularnym praniu – minimum raz na 6 miesięcy. Pościel powinna być prana w temperaturze 60°C – taka temperatura gwarantuje, że skutecznie pozbędziesz się roztoczy, bakterii i wirusów bytujących na Twojej kołdrze. Decydując się na zakup pościeli zwróć uwagę na przepis prania – ważne, by producent dopuszczał pranie w temperaturze 60°C oraz korzystanie z pralki automatycznej, co pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze na czyszczenie chemiczne w pralni.

Żywotność kołdry i poduszek przedłużysz często wymieniając poszewki – optymalnie raz w tygodniu ubierz pościel w świeże poszewki.  

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia (pn. - pt. 8-16) 787 787 424
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium